Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Warszawy

05-850 Ożarów Mazowiecki

ul Lipowa 11

Tel.: (22) 292 11 20 

         (22) 292 11 21

 

Radziwiłł Artur

Radziwiłł Artur

 

artur Radziwiłł Artur urodził się 10 stycznia 1901 roku w Sichowie pod Staszowem. Był synem Macieja i Róży z Potockich. Uczęszczał do Gimnazjum im. Św. Stanisława w Warszawie. W 1920 roku wstąpił do WP. Uczestniczył w wojnie polsko - bolszewickiej jako dowódca plutonu w 4 Pułku Piechoty Legionów. Za bohaterstwo w walce o Kiszyn został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny zajął się administrowaniem posiadłości radziwiłłowskich. W 1923 roku, z uwagi na fakt, że jego gospodarowanie przyniosło straty, wyjechał na Daleki Wschód do Indochin, gdzie prowadził plantację kauczuku. Wrócił do kraju w 1927 roku i w wyniku podziału majątku, objął administrowanie Rytwianami. Jako właściciel znacznie przyczynił się do ożywienia gospodarczego tej miejscowości. Założył stawy rybne, przy których znalazło zatrudnienie wielu bezrobotnych.

 

W 1930 roku w młynie w Rytwianach zainstalował turbinę, która zasilała w energię elektryczną miejscowe zakłady pracy i cześć budynków w Rytwianach. Zajmował się również działalnością społeczną.
W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i objął dowództwo kompanii w 2 Pułku Piechoty Legionów.
W zaciętych walkach o Góry Borowskie ( 2 - 5 wrzesień ) kompania broniła pododcinka Modrzew. Dzięki wyjątkowej przytomności umysłu wymknął się z rąk otaczających go Niemców. Odrzucił wroga podrywając swoich ludzi do kontrataku. Żołnierze powiedzieli mu wtedy: "myśleliśmy, że pan porucznik nas opuścił", odpowiedział na to: "pamiętajcie chłopcy, że nie opuszczę was aż do końca". Po bitwie pod Borową Górą, z uwagi na zagrożenie oskrzydleniem, pułk zaczął się wycofywać w kierunku Warszawy, tocząc codzienne walki z wojskami niemieckimi.
W bitwie pod Ołtarzewem, kiedy znaleźli się na otwartym terenie, 2 kompania została przygwożdżona do ziemi ogniem cekaemów niemieckich.
W czasie bitwy porucznik Radziwiłł poległ 13 września, pochowany został wraz ze swoimi 14 .żołnierzami we wspólnej mogile przy ul. Nizinnej. W tym miejscu znajduje się krzyż i pamiątkowy kamień (Krzyż Radziwiłła). W marcu 1940 roku, dzięki staraniom żony, jego zwłoki zostały ekshumowane i złożone w krypcie w podziemiach klasztoru w Rytwianach. Za wykazane męstwo i wybitne zdolności dowódcze został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy numer 14192.

 

dziewwczyny

 

Na cmentarzu w Ołtarzewie jest symboliczny grób Artura Radziwiłła.
Stoją przy nim uczennice z kółka historycznego